گروه املاک سولار مازندران

مقایسه املاک

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

اخبار

تمدید اجاره نامه را چطور خودمان انجام دهیم؟

تمدید اجاره نامه را چطور خودمان انجام دهیم؟

تمدید اجاره نامه را چطور خودمان انجام دهیم؟

 

اگر از خان مذاکره برای تمدید اجاره نامه گذشته باشید قطعاً در این فکر هستید که برای کاهش هزینه‌ها به بنگاه مراجعه نکنید و متنی برای تمدید قرارداد اجاره بین خودتان بنویسید. ما بدون آنکه بخواهیم این روش را نهی یا مراجعه به بنگاه برای تمدید قرارداد اجاره خانه را توصیه کنیم، در این مطلب درباره مزایا، معایب و نحوه انجام هر یک نکات مهم را جمع آوری کرده‌ایم، در ادامه همراه بلاگ آدرس باشید.

شیوه‌های تمدید اجاره نامه

تمدید قرارداد اجاره با پشت نویسی

وقتی مدت قرارداد اجاره تمام می‌شود غالباً دو طرف پس از صحبت و توافق شفاهی ترجیح می‌دهند به‌جای مراجعه به بنگاه، خودشان قرارداد اجاره را تمدید کنند. این شیوه از تمدید قرارداد گرچه سهل الوصول است و هزینۀ از این بابت پرداخت نمی‌کنید اما چنانچه اصول آن را رعایت نکنید، دردسرهای زیادی گریبان‌گیر شما خواهد شد.
برای تمدید اجاره نامه دستی حتماً باید شرایط جدید (اعم از قیمت و شرایط دیگر) را کاملاً دقیق در پشت برگه قرارداد اجاره بنویسید. اگر تابحال این‌کار را انجام نداده‌اید، نمونه‌ متن‌های تمدید قرارداد دستی را از اینجا دانلود کنید.

یک نمونه متن تمدید اجاره نامه:

قرارداد اجاره خانه به شماره …… در تاریخ ….. مابین خانم/آقا ….. و خانم/آقا …… به مدت …. سال از تاریخ ….. تا تاریخ ….. تمدید می شود. مبلغ پول پیش (ودیعه) این قرارداد اجاره از …… به …. تغییر(افزایش/کاهش) می‌یابد و مبلغ اجاره بها ماهانه نیز از …… به …… تغییر(افزایش/کاهش) می‌یابد.

حضور دو نفر شاهد برای تمدید قرارداد ضروری است پس ریسک نداشتن شاهد را به صفر برسانید! توجه داشته باشید که شاهدان باید همیشه در دسترس باشند چرا که در حین بروز اختلاف بتوانید از آن افراد برای حضور و شهادت در محاکم قضایی دعوت کنید.

 

اما در یک حالت است که شما نمی‌توانید خودتان قرارداد را دستی تمدید کنید، آنهم زمانی که پس از ۲ سال پیاپی با موجر قرارداد را تمدید کرده‌اید. در این وضعیت در سال سوم حتماً باید به بنگاه مراجعه کنید چرا که تمدید اجاره نامه به‌صورت دستی، اساساً مورد تایید نیست و باید کدرهگیری دریافت کنید.

تمدید قرارداد اجاره به‌صورت شفاهی

قطعاً با ما هم عقیده هستید که دوران توافقات و قول و قرارهای شفاهی گذشته است و افراد برای تعهدات و قراردادهای حتی کم ارزش، اسناد و مدارک بین خود رد و بدل می‌کنند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم تعارف‌های رایج را کنار بگذارید و هر چیزی که حین تمدید قرارداد به تفاهم می‌رسید، مکتوب کنید.

با تمدید قرارداد اجاره به‌صورت شفاهی ممکن است دچار مشکلات زیر ‌شوید:

  • اثبات شرایطی مانند مبلغ اجاره‌بها، مبلغ رهن و واریزی‌ها در صورت نداشتن مدارک معتبر، بسیار سخت است.
  • موجر نمی‌تواند به آسانی بر شرایط جدیدی که در زمان تمدید قرارداد شفاهی اعلام کرده است، نظارت کند.
  • در صورت بروز اختلافات، طرفین زمان و انرژی زیادی برای اثبات ادعاهای خود صرف می‌کنند.

با اینحال اگر گمان می‌کنید که تمدید اجاره نامه شفاهی هنوز اعتبار دارد، بهتر است سری به دادگاه‌ها بزنید یا تجربه‌های افراد را در سراسر وب بخوانید.

تمدید اجاره نامه و قرارداد توسط مشاور املاک

تمدید قرارداد اجاره بدون مراجعه به بنگاه امکان پذیر است و مشکلی برای طرفین ایجاد نمی‌کند اما نکته مهم مسئولیت‌های حقوقی و نکات حین تمدید قرارداد است. بسیاری از افراد به نحوه تنظیم متن تمدید قرارداد واقف نیستند، این اتفاق زمانی تبدیل به یک مشکل می‌شود که شرایط نگهداری و استفاده از ملک نیز تغییر می‌کند و دامنه تعهدات جدید گسترش پیدا می‌کند.
بنابراین تمدید اجاره خانه توسط مشاور املاک نگرانی‌ها و مشکلات احتمالی را از بین می‌برد. بدین منظور باید به بنگاهی مراجعه کنید که قرارداد قبلی اجاره را تنظیم کرده است. از مشاور املاک بخواهید که توافقات جدید را در قالب یک متمم تمدید قرارداد بنویسد.
متمم به عنوان الحاقیه‌ی قرارداد اصلی در سامانۀ ثبت معاملات املاک و مستغلات قابل‌ثبت و معتبر است. به شما پیشنهاد می‌کنیم چنانچه قرارداد شما نیاز به دریافت کدرهگیری ندارد در هزینه تمدید قرارداد اجاره صرفه‌جویی کنید.

 

هزینه تمدید اجاره نامه در بنگاه املاک

تمدید اجاره خانه توسط مشاور املاک هزینۀ کمی دارد. براساس قانون مصوب هزینه تمدید قرارداد اجاره در بنگاه برابر است با ۴ روز از اجاره که از طرفین دریافت می‌شود. البته اگر به هر دلیلی تمایل به دریافت کدرهگیری جدید را دارید، مبلغی دیگر متناسب با نرخ‌نامه مصوب بنگاه‌داران از شما دریافت می‌شود.
چنانچه می‌خواهید قرارداد اجاره را برای سال سوم تمدید کنید، دریافت کدرهگیری و مراجعه به بنگاه ضروری است.

در این مطلب تلاش کردیم نکات تمدید اجاره خانه و دو نوع شیوه رایج آنرا با هم مقایسه کنیم. امیدواریم که شما درگیر هیج یک از مشکلات حقوقی ناشی از تمدید نادرست اجاره خانه نشوید. گرچه سالهاست که افراد به صورت دستی و با توافق یکدیگر قراردادهای اجاره را تنظیم می‌کنند اما به‌دلیل بروز مشکلات زیادی که در سالهای اخیر مستاجرین و موجران را اذیت کرده است، استفاده از شیوه‌های اصولی و مورد قبول مراجع ذیصلاح منطقی‌تر است.

لطفاً سوالات و تجربیات خود را درباره تمدید قرارداد اجاره در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *